Pobierz całą gazetkę tutaj

Wspomnienia z Kalisza

WSPOMNIENIA Z KALISZA

 

W sobotę 29 maja br. Pan Bóg obdarzył nas łaską uczestniczenia i przeżywania we wspólnocie XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Pielgrzymka zgromadziła imponującą liczbę około 2,5 tys. uczestników ze wszystkich diecezji w kraju, czyli 1/10 członków Domowego Kościoła w Polsce. Nacechowana była duchem żarliwej modlitwy, w cieniu przeżytych ostatnio doświadczeń naszego Narodu (tragedii smoleńskiej i klęski powodzi). Była to okazja do pokłonienia się przed obrazem Świętej Rodziny i przedstawienia osobiście modlitwy prośby i dziękczynienia Panu za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa.

 

Pan Bóg obdarzył nas piękną pogodą, co jeszcze bardziej pomagało nam w przeżywaniu radości spotkania we wspólnocie. Sam czas podróży również nie był czasem straconym. Nasza wspólnota rozpoczęła swoje spotkanie od jutrzni, modliliśmy się także na różańcu. Mieliśmy także okazję obejrzenia i przeżycia konferencji na temat duchowości małżeńskiej, która wygłoszona była podczas rekolekcji w Zakrzewie, a także konferencji pana Jacka Pulikowskiego. Wysłuchaliśmy również nagrania o. Sławomira Badyny OSB pod hasłem „Aby dwoje byli jedno”.

 

W Pielgrzymce uczestniczyli hierarchowie Polskiego Kościoła na czele z J. E. księdzem biskupem Adamem Szalem z diecezji przemyskiej, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, J. E. księdzem biskupem Stanisławem Napierałą, ordynariuszem diecezji kaliskiej, a także moderatorzy generalni i para krajowa Ruchu Światło-Życie. W Bazylice kaliskiej oddaliśmy opiece św. Józefa nasze rodziny, a zwłaszcza ojców naszych rodzin.

 

W obecnym czasie, kiedy tak często mamy do czynienia z atakami na rodzinę, z kryzysem rodziny, z kryzysem w wychowaniu naszych dzieci, modlitwa do św. Józefa – opiekuna Św. Rodziny, opiekuna Pana  Jezusa – szczególnie napawała nas nadzieją. Milcząca postawa św. Józefa, pełna pokory, odpowiedzialności i ojcowskiej miłości, powinna pobudzać nas do zadumy nad realizacją powołania w naszych rodzinach.

 

Spotkanie w Kaliszu było szczególnym czasem, darem od Pana Boga, podczas którego spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi poznanymi na wcześniejszych rekolekcjach, a także poznaliśmy nowe osoby doświadczając daru szczególnej przyjaźni.

 

Ofiarę Eucharystyczną poprzedziło, pięknie przygotowane przez diecezję sandomierską, nabożeństwo majowe. Dla naszej grupy pielgrzymkowej z rejonu Michałów w Radomiu był to czas szczególnej modlitwy za jednego z braci z naszych kręgów, Wiesława Guziewskiego, którego Pan Bóg doświadcza chorobą i cierpieniem. Nasza wspólnota starała się go otaczać szczególną opieką modlitewną. Wielu z nas aktywnie uczestniczy w Nowennie Pompejańskiej ofiarując ją w jego intencji. Podczas Eucharystii na prośbę pary rejonowej Ani i Marka Kwiatkowskich również ks. moderator generalny swą modlitwą otaczał naszego brata Wiesia.

 

W trakcie pielgrzymki swoją rocznicę święceń kapłańskich przeżywali J. E. ks. biskup Adam Szal oraz ks. moderator Domowego Kościoła AndrzejWachowicz. Para filialna z Warszawy, Elżbieta i Mirosław Wrotkowie, zaświadczyli o tym, jak zaprosili Chrystusa do swojej rodziny, jak zafascynowali się katechumenatem rodzinnym, jak udało im się wytworzyć charakterystyczny dla swojej rodziny rytuał chrześcijański. Tego dnia wysłuchaliśmy także interesującej konferencji ks. Romana Litwińczuka.

           

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym, której przewodniczył i homilię wygłosił J. E. ks. biskup Stanisław Napierała, zakończona „przekomarzaniami” z pielgrzymami, podobnymi do pamiętnych wspomnień Ojca Świętego w czasie jego pobytu w Wadowicach. Na zakończenie Mszy św. wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na kolejną XIV Pielgrzymkę do Kalisza.

 

Powrót do Radomia nacechowany był modlitwą, urozmaicony filmem biograficznym o siostrze Jadwidze Skudro: „Nasza siostra”. Wysiadając z autokaru w Radomiu mieliśmy wrażenie, że przyjechał z nami też św. Józef – zabraliśmy go z Kalisza do naszych rodzin.

Majowa Oaza Modlitwy Dzieci Bożych

Majowa Oaza Modlitwy Dzieci Bożych

 

Dawno, dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, jeziorami, dolinami… w maleńkiej, malowniczej miejscowości Pionki miało miejsce szczególne wydarzenie… Oaza Modlitwy Dzieci Bożych. Tak oto z bajkowego świata prawdziwych Bożych Dzieci, przenosimy się w realia codzienności, która wcale nie musi być nudna. Oaza Modlitwy Dzieci Bożych, odbyła się 14-16 maja, dopisująca pogoda atmosferyczna, a przede wszystkim pogoda ducha wpłynęły na to, że te rekolekcje upłynęły nam niezwykle mile i radośnie. Cieszyliśmy się sobą, w bardzo licznej grupie, było nas aż około 90 osób.

 

Na spotkaniach w grupach zastanawialiśmy się jak budować naszą codzienność na mocnych fundamentach – tak, aby ją ukochać i w pełni się w niej spełniać, służąc drugiemu człowiekowi. Wzorem dla nas powinna być Matka Teresa z Kalkuty. Pochylając się nad jej biografią, próbowaliśmy wzbudzić refleksję nad własnym życie, aby jak najwięcej wnieść z postawy błogosławionej do naszej codzienności.

 

Maj to szczególny miesiąc poświecony Matce Bożej. Codziennie modliliśmy się Litanią Loretańską. Raz nawet ułożyliśmy swoją własną modlitwę – Litanię Pionkowską. Chcemy podzielić się nią z wami, abyśmy mogli wspólnie modlić się tymi słowami.

 

LITANIA PIONKOWSKA

 

Królowo ministrantów – Módl się za nami.

Matko nasza,

Opiekunko oazy,

Matko cudowna,

Wychowawczyni młodzieży,

Maryjo w berło i koronę ubrana,

Złocisty promieniu,

Gwiazdo na niebie,

Matko życia,

Ulubienico Pana,

Maryjo obdarzająca nas wszelkimi dobrami,

Matko cierpiących,

Najlepsza z matek,

Patronko seminarium,

Pani z Jasnej Góry,

Maryjo zawsze nam pomagająca,

Maryjo ,w której zawsze mamy oparcie,

Maryjo wskazująca nam drogę do Chrystusa,

Maryjo rozpraszająca smutek,

Maryjo chroniąca nas przed pokusami,

Maryjo pomagająca uwolnić się od nałogu,

Maryjo wzorze kobiety,

Maryjo opiekunko naszych rodzin,

Maryjo Królowo Polski,

Maryjo nasza najlepsza przyjaciółko,

Maryjo stanowiącą podporę dla wszystkich zagubionych,

Maryjo łagodnego i prawdziwego matczynego serca,

Maryjo dziękujemy Ci, że możemy uczestniczyć w oazie – Dziękujemy Ci matko.

Maryjo dziękujemy Ci, że przyjęłaś wolę Boga i dałaś nam na świat Zbawiciela,

Maryjo nasza opiekunko dziękujemy Ci, że jesteś nasza matką, której zawsze możemy się powierzyć,

Maryjo dziękujemy Ci za nasze życie i opiekę nad nami,

Maryjo dziękujemy Ci za dobrze przeżyty dzień,

Maryjo dziękujemy Ci za osoby, które poznaliśmy na tej oazie modlitwy,

Maryjo dziękujemy Ci za dar kapłaństwa,

Maryjo dziękujemy Ci za miłość, którą nas obdarzasz,

Matko opiekunko dziękuję Ci za uzdrowienie mojej babci,

Matko dziękuję za ocalenie życia mojego wujka,

Maryjo dodawaj odwagi tym, którzy boją się pójść za Krzyżem Chrystusa – Prosimy Cię Matko.

Matko najmądrzejsza prosimy Cię za maturzystów, by zdali maturę,

Maryjo Królowo Polaków spraw, by każdy Polak był dumny ze swego pochodzenia,

Maryjo prosimy, by we wszystkich sprawach nad narodami zwyciężyło dobro nad złem,

Maryjo prosimy o wytrwanie w postanowieniach, które podjęliśmy,

Maryjo prosimy, by każdy następny dzień był radosny,

Maryjo prosimy Cię o pokój w naszej ojczyźnie,

Maryjo prosimy Cię o to, abyśmy w najtrudniejszych chwilach nie poddawali się, lecz jeszcze bardziej ufali.

Jako prawdziwe Boże Dzieci mieliśmy niejedną okazję do harców i zabaw. Całe sobotnie popołudnie spędziliśmy na placu zabaw. Resztki sił wykorzystaliśmy na pogodnym wieczorku. Oj, co to był za wieczór!

 Niestety nadszedł w końcu dzień, w którym musieliśmy się rozstać. Oazę zakończyliśmy wspólną, uroczystą, niedzielną Eucharystią, na której podziękowaliśmy Bogu za trzy dni rekolekcji. Wracaliśmy do domów z łezką w oku, wypisanym na twarzy napisem: „Czemu tak krótko?” oraz postanowieniami, które postaramy się wcielać w codzienność tak, aby była ona budowana na fundamencie miłości.

Wakacje z dobrą muzyką

Wakacje z dobrą muzyką

 

Przed nami wakacje – czas rekolekcji wakacyjnych, odpoczynku i wyjazdów. Jest to również czas rozrywki i zabawy, bo przecież każdy uczeń potrzebuje wyrwać się od rzeczywistości szkolnej, bądź akademickiej. Zawsze można samemu zorganizować sobie czas poprzez np. fotografowanie przyrody, ludzi czy kręcenie prostych filmów kamerą taką, jaką posiadacie lub po prostu Waszym telefonem komórkowym, do czego Was gorąco zachęcam. Natomiast na te wakacje jest zaplanowane wiele zorganizowanych, ogólnodostepnych imprez i koncertów. Wybrałem kilka z nich i chciałbym zaproponować Wam, Drodzy Czytelnicy, dobry sposób na spędzenie wakacji.

 

            Jeszcze w czerwcu będziemy mogli skorzystać z oferty Dni Radomia, na które przyjedzie wiele gwiazd muzyki. Oto kilka wydarzeń:
11.06 – Koncert gwiazd programu telewizyjnego „Ziarno” (wstęp wolny),

12.06 – Finał Pucharu Polski w Siatkówce Plażowej, koncert Krzysztofa Krawczyka, Agnieszki Chylińskiej oraz główna gwiazda – po niespełna roku przerwy – Myslovitz.

 

Kolejnym koncertem, na który warto się wybrać to „3R for Trinity” w Łodzi, 19 czerwca, organizowany przez łódzką Diakonię Ewangelizacji. Wystąpią tam m.in. T.Love, Akurat, Maleo Reggae Rockers i inni. Dla prawdziwych fanów muzyki chrześcijańskiej proponujemy coroczny festiwal Song of Songs odbywający się w Toruniu. Będzie tam można posłuchać Armii, Maleo Reggae Rockers, Anastasis, Lidii Pospieszalskiej oraz Effatha, a to wszystko w dniach 26-27 czerwca. W Radomiu organizowana jest również trzecia odsłona kulturalnego wydarzenia „Kameralne Lato”. W dniach 28.06-04.07 młodzi artyści znajdą miejsce na prezentację i rozwijanie swoich umiejętności. Impreza jest połączeniem warsztatów dla młodzieży z konkursem filmów niezależnych oraz otwartymi pokazami filmowymi.

 

Wybrane propozycje na najbliższe wakacje:
11-26.06 – Dni Radomia – Krzysztof Krawczyk, Myslovitz, Tomek Makowiecki, Agnieszka Chylińska,
17.06 – Radom – Armia,

19.06 – Łódź – „3R for Trinity” - T.LOVE, Akurat, Armia, Farben Lehre, Maleo Reggae Rockers, Zabili Mi Żółwia,
26.06 – Radom – Myslovitz,
26-27.06 – Toruń – Song of Songs Festival,
28.06-04.07 – Radom –
Kameralne Lato,

28.08 – Tomaszów Mazowiecki – Poluzjanci z Kubą Badachem.

 

By nie być gołosłownym studenci z Warszawy czynnie biorą udział w różnych imprezach tego typu. Korzystając z okazji przekazujemy czytelnikom Czeka Nas Droga autograf Dariusza Maleo" Malejonka, członka takich zespołów jak Maleo Reggae Rockers, 2Tm2,3, Armia, Izrael czy Arka Noego.

Słowo Moderatora

Słowo moderatora

Przed nami wreszcie upragnione wakacje! Jak wakacje to i oazy: Bańska, Dąbrówka, Zarzęcin, Janków, Rudnik… W przeżywaniu tegorocznych rekolekcji towarzyszyć nam będzie hasło: Słuchać Pana. Pamiętajmy, że wszystko zaczęło się od słowa. Jak słowo Boga kiedyś porządkowało, stwarzało świat, oddzielając światło od ciemności, morze od ziemi, tak dzisiaj również wyprowadza ono serce człowieka z chaosu, z nieładu, z uwikłania w pragnienia, które obce są jego tożsamości i powołaniu. 

Zamykamy stary rok formacyjny 2009/2010 i warto pokusić się o mały bilansik, aby zobaczyć jak Pan Bóg do człowieka mówi przez ludzi i wydarzenia. W Roku Kapłańskim włączyliśmy się w modlitwę za kapłanów, a szczególnie za moderatorów Ruchu Światło-Życie. Pomocą była nam nowenna za kapłanów przygotowana przez moderatora diakonii modlitwy.

Z radością wspominam Powakacyjny Dzień Wspólnoty zorganizowany w radomskim seminarium. Wydaje się, że w „sercu diecezji” oaza, ministranci i schole czują się dobrze. Mile zostaliśmy przyjęci przez gospodarzy i dlatego również w tym miejscu planujemy nasze świętowanie pod koniec tych wakacji.

Do dziś animatorzy wspominają rekolekcje ewangelizacyjne przeprowadzone przez moderatora diecezji przemyskiej ks. Daniela Trojnara. Były to trzy dni, które „wstrząsnęły” naszą oazą. Pokłosiem tego szczególnego działania Ducha Świętego jest zapewne dynamiczna posługa diakonii ewangelizacji.

Jestem wdzięczny za przeprowadzenie przez diakonię muzyczną warsztatów muzycznych. Mam nadzieję, że ta inicjatywa stanie się przyczynkiem do dalszego rozwoju tej diakonii, częstszych spotkań i będzie miała swój ciąg dalszy. Zawsze diakonia muzyczna była naszą wizytówką.

Trzeba się cieszyć naszymi mediami: stroną internetową i miesięcznikiem Czeka nas droga. Dziękuję za fachowość i poświęcenie całej diakonii komunikowania społecznego. Tak trzymać!

Dziękuję diakonii liturgicznej, diakonii życia i diakonii wyzwolenia za cichą i potrzebną służbę przy ołtarzu, w obronie życia i kształtowania Nowego Człowieka.

Panu Bogu niech będą dzięki za Oazy Modlitwy, Szkoły Animatora i Rejonowe Dni Wspólnoty. Są one zawsze okazją pogłębienia znajomości charyzmatu Ruchu, doświadczenia wspólnoty i jedności.

To owoce Waszej służby – to Wasz trud. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko utwierdza nas w tym co robimy: „Każda rzecz, każda sprawa wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe” (29.01.1984 r.).

Nie wpadajmy jednak w samozadowolenie i ślepą dumę. Nie wystarczy, żeby człowiek wiedział, że posiada dużą ilość zalet. Powinien on wiedzieć DLA KOGO i DLA CZEGO, W JAKI SPOSÓB i DLA JAKICH CELÓW ma ich używać” – twierdzi Amedeo Cencini. Jest wiele w nas dobra, ale są i słabości. Ewangelia nieustannie wzywa nas do nawracania się.

            Niech podczas tych wakacji każde nasze spotkanie z naturą, każda nasza wędrówka na łonie przyrody otwiera nas na Stwórcę i stanie się okazją do słuchania Pana w Piśmie Świętym i na modlitwie. Niech to będzie czas nawiązywania nowych przyjaźni, spotkania z drugim człowiekiem i wspólnego wędrowania ku Chrystusowi.

Kobieta - dar i tajemnica

„Kobieta – dar i tajemnica”

 

„Kobieta – dar i tajemnica” to hasło XIV spotkania młodych nad Jeziorem Lednickim. Przyznam szczerze, że choć spotkania młodzieży organizowane przez o. Jana Górę odbywają się od 1997 roku, to bogactwo Lednicy było mi dane odkryć po raz pierwszy właśnie w tym roku.

 

Dlaczego właśnie ten temat przyświecał tegorocznemu spotkaniu? Myślę, że o. Jan widzi, ciągłą potrzebę docierania do młodych i uświadamiania im, jak ważną rolę odgrywają w Kościele, w rodzinie i w społeczeństwie. W trakcie lednickiego spotkania mogliśmy usłyszeć o tym jaka jest wola Boża odnośnie do roli kobiety w chrześcijaństwie, jakie jest jej powołanie i jak powinna żyć współczesna kobieta opierająca swoje życie na Bogu.

 

Dla mnie osobiście Lednica jest wydarzeniem, które daje możliwość doświadczania miłości Jezusa Chrystusa do Kościoła – Ludu Bożego, miłości takiej jak Oblubieńca do Jego Umiłowanej. Jestem przekonana, że nikt z nas, uczestników tego wydarzenia, nie wyjechał zawiedziony.  Każdy przyjechał, aby doświadczyć działania Boga w swoim życiu, a Lednica nikogo nie pozostawia obojętnym, daje mnóstwo możliwości spotkania Chrystusa: w Eucharystii, w modlitwie, w śpiewie, w tańcu, w sakramencie spowiedzi, w adoracji Najświętszego Ciała Jezusa Chrystusa. Nie ma tutaj miejsca na pustkę, każda rzecz ma swój głęboki sens i swoje znaczenie. Młodzież, która przybyła na to wyjątkowe spotkanie, to młodzież świadoma swoich słabości, upadków, świadoma faktu, że poszukiwanie szczęścia w świecie bez Pana Boga, zawsze kończy się osobistą klęską każdego z nas. Piękno i bogactwo miłości Boga do człowieka wyraża się między innymi faktem, że Bóg przychodzi do zgromadzenia wiernych, do tych, którzy przychodzą z wielkiego utrapienia i mają świadomość kim są bez Jezusa Chrystusa. Bóg podpisuje się pod tym zgromadzeniem i zsyła Ducha, a owocami tego wydarzenia są pokój, cierpliwość i radość. Mogliśmy tego daru doświadczyć podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. O. Jan Góra przywitał Chrystusa w naszym imieniu i powiedział coś, co bardzo mnie poruszyło i wyjaśniło mi dlaczego ten dominikanin jest tak charakterystycznym w swej gorliwości człowiekiem, który potrafi niebo i ziemię poruszyć, żeby przybliżyć nam działanie Miłosierdzia Bożego. Kiedy Jezus Chrystus, obecny w Najświętszym Sakramencie, kroczył „Drogą III Tysiąclecia”, o. Jan  Góra ze łzami w oczach i drżącym głosem, otoczony klęczącym tłumem młodych, mówił: „Jak można nie oszaleć z radości, kiedy człowiek widzi i doświadcza Twojej obecności Panie?”.

 

Także i my, świadkowie tego wydarzenia, możemy dziś powiedzieć, że poczuliśmy się jak „wielcy szaleńcy Boży”, bo też mogliśmy mieć swój udział w prawdziwej radości. Każdy z nas w sercu zapragnął, by wypłynąć z Chrystusem na głębię. 6 czerwca 2010 roku, zebrani na Polach Lednickich, wybraliśmy Jezusa Chrystusa na Pana naszego życia potwierdzając nasz wybór słowami:

Panie Jezu Chryste!

Ciebie wybieram jako mojego Pana,

I za Apostołem Piotrem powtarzam:

Ty jesteś Chrystus,

Boga Syn, Zbawiciel!

Tobie oddaję moją przeszłość,

Dzień dzisiejszy i przyszłość

Oraz całą moją wieczność. 

Ty jesteś moją Prawdą! 

Ty jesteś moją Drogą!

Moim Życiem i moją Miłością!

Teraz i na wieki. Amen.

 

Adresy ośrodków

Bank Modlitwy

Czeka Nas Droga

W sieci