Pobierz całą gazetkę tutaj

Recenzja filmu „Noce w Rodanthe”

Dla poszukujących spokoju i natchnienia do przemyśleń…

Tytuł ten znany jest zapewne tylko nielicznym… Film opowiada o dwojgu ludzi, którzy spotykają się w malowniczym Rodanthe nad brzegiem falującego morza tak naprawdę przez przypadek.

Share

Przez dziecięctwo Boże do wolności

Wszystko zaczęło się 9 marca, a nawet wcześniej, gdy radomscy animatorzy otrzymali od swoich Moderatorów zaproszenie na marcową Szkołę Animatora w Dąbrówce. Z owej wiadomości dowiedzieliśmy się, że rekolekcje poprowadzi nam Moderator Centralnej Diakonii Wyzwolenia, ks. Maciej Krulak.

Tak więc piątkowym popołudniem, różnymi sposobami, środkami transportu dotarliśmy, liczną grupą, do małej miejscowości nad Pilicą. Po wspólnej kolacji wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej. Późnym wieczorem zgromadziliśmy się natomiast na Eucharystii, podczas której ks. Maciej, spytał każdą i każdego z nas, czy wiemy czym jest wolność. Dowiedzieliśmy się, że aby być w pełni wolnym człowiekiem musimy stanąć w prawdzie przed sobą. Jeżeli nie zaakceptujemy siebie takimi, jakimi stworzył nas Ojciec, nie będziemy mogli doświadczyć tej wolności. Podczas ciszy nocnej, mogliśmy właśnie sobie rozważyć nasze bycie Dziećmi Bożymi. Czy my naprawdę się nimi czujemy.

Share

Zasmakuj wspólnoty Kościoła!

Wraz z innymi animatorami naszej diecezji wyruszyliśmy do parafii pw. św. Teresy w Radomiu, by podzielić się z młodszymi kolegami naszym doświadczeniem wspólnoty, nie tylko chrześcijańskiej.

W czasie pierwszej nauki, prowadzący te rekolekcje, ks. Marcin Dąbrowski zwrócił uwagę na temat szczęścia. Usłyszeliśmy o bardzo aktualnym dla młodzieży temacie, a mianowicie poszukiwaniu prawdziwego szczęścia oraz spotykające nas jego tanie zamienniki, które w rzeczywistości nie są trwałe i powodują lęk przed ich utratą. Po konferencji usłyszeliśmy świadectwo jednego z animatorów na temat jego przeżywania wspólnoty kościelnej. Następnie przyszedł czas na spotkania w grupach. Ich głównym tematem był Jezus, jako założyciel i głowa Kościoła. Podczas rozmów odwoływaliśmy się do tekstów Pisma Świętego oraz Youcat'a (Katechizmu dla młodzieży, napisanego przez Ojca Świętego Benedykta XVI). Popołudniu odbyła się adoracja, na której rozważania przybrały formę rozmowy człowieka z Bogiem. Pytania stawiane Bogu były podobne do tych jakie codziennie stawiają sobie młodzi ludzie. W czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu każdy, kto chciał, mógł dotknąć podstawy monstrancji i chwilę się pomodlić. Okazało się, że dla wielu była to pierwsza okazja do tak namacalnego doświadczenia Bożej obecności.

Share

Must be the Kościół

W dniach 7-9 marca grupa animatorów pod wodzą ks. Artura Chruślaka poprowadziła rekolekcje wielkopostne dla młodzieży w radomskiej Katedrze. Ich tematyka nawiązywała do hasła „Kościół naszym domem”.

Pierwszego dnia skupiliśmy się na doświadczeniu wspólnoty, wraz z którą tworzymy Kościół przez „K”. Film „Wiara” pokazał nam, że nasza religijność nie musi być tylko rutyną, ale może stać się prawdziwą relacją z żywym Bogiem. O swoim doświadczeniu Bożej Miłości mówili w świadectwach animatorzy. Wszyscy zgodnie podkreślali, jak wiele daje im poczucie, że nie są w życiu sami, ale mają obok kogoś kto zawsze wyciągnie pomocną dłoń, zainspiruje i zmotywuje do działania. Podczas spotkań w małych grupach poznawaliśmy postać Jezusa Chrystusa. Uczestnicy dostrzegli, że Chrystus nie jest jakąś mityczną postacią, ale Głową Kościoła, która wraz z członkami tworzy wspólnotę, która trwa nieprzerwanie od 2 tysięcy lat.

Share

Papież powiedział: „Radom musi być!”

Kiedy piszę ten artykuł rozpoczynają się właśnie w Radomiu uroczystości pogrzebowe śp. bp Edwarda Materskiego. Pierwszy Pasterz naszej diecezji odszedł do domu Ojca w przeddzień 20. rocznicy jej powstania. Oba te wydarzenia pięknie się dopełniają – wierzymy, że Biskup Edward świętuje teraz w niebie.

Uroczystej Mszy Świętej w radomskiej katedrze w dniu 25 marca przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. Modlitwa była dziękczynieniem za dar Kościoła radomskiego, za dzieła, które dokonały się na terenie diecezji przez minione lata. Jednocześnie też prosiliśmy o dar życia w niebie dla śp. bpa Edwarda. To na jego prośbę papież zdecydował w 1981 o przemianowaniu diecezji sandomierskiej na diecezję sandomiersko-radomską, a kościół pw. Opieki NMP został podniesiony do rangi Konkatedry. Następstwem tych wydarzeń był rozwój sieci parafialnej na terenach radomskich. Do roku 1992 śp. bp Materski utworzył łącznie 109 parafii na terenie diecezji. Dzięki niemu Radom – mający do tej pory tylko jedną parafię przy kościele farnym – w trzecie tysiąclecie wkraczał z ponad 30 nowymi parafiami i niemal milionem wiernych.

Share

Adresy ośrodków

Bank Modlitwy

Czeka Nas Droga

W sieci