Kim jesteśmy?

Diakonia Modlitwy musi być widziana w powiązaniu z wszystkimi innymi diakoniami, bo bez modlitwy żadne z (…) zadań nie może być realizowane, ale równocześnie diakonia modlitwy ma na uwadze pogłębianie samego życia modlitwy (…) grupy modlitewne tak muszą być ustawione, aby widziały siebie na usługach parafii, właśnie, jako diakonia, która innych prowadzi do modlitwy i sama się modli. Dlatego w całym procesie odnowy Kościoła lokalnego diakonia modlitwy musi być widziana, jako diakonia fundamentalna (ks. Franciszek Blachnicki).

 

1.Historia diakonii w telegraficznym skrócie

 

  1. Diakonia Modlitwy zostaje powołana do istnienia we wrześniu 1976 roku
  2. W naszej Diecezji powstanie Diakonii inicjuje ks. Maciej Korczyński, ówczesny moderator diecezjalny.
  3. Systematyczna praca i spotkania formacyjne rozpoczynają się w 2004 roku. Moderatorami Diakonii zostają powołani ks. Bolesław Mikrut oraz ks. Grzegorz Tęcza.
  4. Pierwsze spotkanie odbywa się na powakacyjnej szkole animatora w 2004 roku. Zostają opracowane cele formacyjne oraz zobowiązania, które zawierają się w trzech punktach: modlitwa, formacja i apostolstwo. Ponadto powstaje inicjatywa Banku Modlitwy, by móc wspierać tych, którzy są w potrzebie.
  5. Od 2004 roku spotkania odbywają się 4 razy do roku, w czasie szkół animatora, w czasie których formacja osobista powiązana jest z praktyką modlitewną we wspólnocie.
  6. W latach 2007-2008 organizowane są dodatkowe spotkania modlitewne, w czasie których polecamy Panu Bogu cały Ruch i wszystkie osoby, które proszą nas o modlitwę.
  7. Jako wyraz jedności we wspólnocie wysłany zostaje list do byłych członków Diakonii, wyrażający wdzięczność za ich posługę oraz zaproszenie do trwania w duchowej łączności.
  8. W styczniu 2012 roku rozpoczyna się 9-miesięczną nowenna jubileuszowa, która jest duchowym przygotowaniem przed pielgrzymką do Krościenka z racji kończącego się Jubileuszu 40-lecia Ruchu w naszej Diecezji oraz 25 rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.
  9. Od stycznia 2012 roku organizowane są comiesięczne spotkania modlitewne dla wszystkich, którzy pragną modlitwy, bez względu na to, czy należą do Ruchu, czy też nie. Spotkanie składa się z: konferencji, którą głosi obecny moderator ks. Grzegorz Tęcza, adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z medytacją Słowa Bożego jak również dzielenie się Słowem z innymi. Od października 2012 roku spotkania odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca w Duszpasterstwie Akademickim przy ul. Prusa 6 w Radomiu.
  10. Cdn…

 

2. Formacja, czyli niezbędny element wzrostu.

 

Głównym rdzeniem naszej formacji jest modlitwa. Codzienna. Różańcowa. Eucharystyczna. Ponadto, na comiesięcznych spotkaniach skupiamy się na Słowie Bożym, słuchamy konferencji wprowadzającej w medytację a także się tym Słowem dzielimy. W ramach formacji spotykamy się również na Szkołach Animatora a wtedy najczęściej pogłębiamy wiedzę na temat modlitwy, czytamy dokumenty Kościoła bądź najzwyczajniej w świecie uczymy się modlitwy. W roku formacyjnym 2012/2013 zastanawiamy się nad różnymi formami kontemplacji, jak również uczymy się ich poprzez praktykę.

 

3. Posługa, czyli samo sedno naszej Diakonii.

 

Nasza posługa jest często niewidoczna, niemniej wiemy, że jest fundamentem całego Ruchu. I tak, w ramach służby:

- modlimy się codziennie dziesiątkiem różańca w intencji całego Ruchu, szczególnie za Oazę Diecezji Radomskiej

-  raz w tygodniu uczestniczymy we Mszy Świętej w intencji dziękczynnej za Ruch

-  modlimy się w powierzonych intencjach z Banku Modlitwy

-  piszemy artykuły o modlitwie i nie tylko do naszego diecezjalnego pisma Czeka Nas Droga

- organizujemy comiesięczne spotkania modlitewne, na których rozważamy Słowo Boże adorując Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Są to spotkania otwarte dla wszystkich. Nie tylko dla naszych braci i sióstr z Ruchu.

- w czasie szkół animatora bądź weekendowych oaz dla dzieci i młodzieży w ciągu roku, przygotowujemy modlitwy wieczorne(np. adoracje) jak również prowadzimy niektóre modlitwy w ciągu dnia (np. koronkę do Bożego Miłosierdzia)

Adresy ośrodków

Bank Modlitwy

Czeka Nas Droga

W sieci