Czym jest Oaza Modlitwy?

Hierarchia wartości 

Oaza Modlitwy po raz kolejny okazała się możliwością do odnowienia wewnętrznego. W trzeci weekend maja zastanawialiśmy się nad hierarchią wartości w życiu każdego z nas. Świadectwo Sługi Bożego Carlo Acusina było dla nas inspiracją do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób możemy rozwijać nasze talenty w Kościele. Poświęciliśmy również chwilę na rozważania dotyczące naszych sposobów spędzania czasu i rzeczy, które przynoszą nam radość.  

Podczas piątkowej Eucharystii z ust diakona Piotra Czyża usłyszeliśmy cytat Świętego Augustyna: “Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu”. Cytat ten towarzyszył nam przez cały wyjazd, ponieważ idealnie obrazuje hierarchię wartości, która powinna być tożsama dla każdego chrześcijanina. Z kolei Ks. Michał Podsiadły wprowadził nas w temat przewodnictwa duchowego. Wyjątkowe świadectwo uświadomiło nam, jak ważne jest to, aby mieć osobę duchowną, która towarzyszy nam na drodze wiary.  

Sobotę spędziliśmy w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Ks. Marek Dziewiecki wygłosił konferencję o powołaniu. Każdy z nas jest powołany najpierw do bycia człowiekiem (a nie bogiem czy człowiekiem), potem do świętości (czyli stawania się coraz lepszym), a w końcu do konkretnej drogi życiowej (małżeństwa, kapłaństwa lub życia konsekrowanego). Po obiedzie, alumni oprowadzili nas po seminarium i opowiedzieli o różnych aspektach życia kleryka. Wieczorem udało nam się zintegrować przy grillu i tańcu. Niezwykłym wydarzeniem był koncert zespołu “Jak Najbardziej”, po którym odśpiewaliśmy apel jasnogórski.  

Niedzielę spędziliśmy na ostatnich refleksjach dotyczących hierarchii wartości w naszym życiu. Bardzo pomocna okazała się być alegoria Bożego ołówka. Aby ołówek dobrze pisał, musi zostać odpowiednio ostrugany. W ten obrazowy sposób udało nam się spojrzeć z innej perspektywy na kwestię hierarchizowania różnych rzeczy w naszym życiu.  

Był to niezapomniany wyjazd, który nie tylko umocnił naszą osobistą relację z Bogiem, ale również naszą wspólnotę. Podczas tego czasu uświadomiliśmy sobie, jak powinno wyglądać życie każdego chrześcijanina.  

Dodaj komentarz